Nap time! O rodzajach drzemek

arrow--right Wróć

Myślisz pewnie, że sen to po prostu sen, zawsze działa tak samo. Okazuje się jednak, że mamy kilka rodzajów drzemek, które mogą Ci się przydać w zależności od aktualnych potrzeb organizmu.

5 czy 50 minut?

Drzemki regeneracyjne dzieli się przede wszystkim ze względu na długość ich trwania. Dla pobudzenia organizmu przed treningiem najlepsza będzie ta trwająca 20–30 minut, ale od uczucia senności uwolni Cię już 5–10-minutowy relaks w cichym otoczeniu. Dłuższy popołudniowy sen, trwający ponad 50 minut, sprawi, że będziesz potrzebować więcej czasu na rozbudzenie się, ale ten czas najlepiej sprzyja regeneracji mięśni po wysiłku.

Power nap

Power nap to krótka, nie dłuższa niż 20 minut drzemka odbywająca się przede wszystkim w drugiej fazie snu, kiedy wyłączamy świadomość, ale łatwo nam się wybudzić i niemal natychmiast wrócić do zajęć. Power nap pozwala na szybkie pozbycie się uczucia senności, a jednocześnie na poprawę sprawności motorycznej i poprawę nastroju.

 Coffee nap

Drzemka kofeinowa wzbudza pewne kontrowersje, ale w razie konieczności znacznego podniesienia poziomu energii czy intensywności treningu okaże się bardzo skuteczna. Polega na wypiciu kawy i położeniu się na około 20 minut. Po tym czasie kofeina będzie się zbliżała do osiągnięcia najwyższego poziomu w organizmie, a Ty obudzisz się pełen sił do działania. Pomyśl jednak, czy taki skok energii podkręcony działaniem kofeiny Ci się opłaca. Na pewno nie polecamy tego sposobu na codzienną drzemkę.

Zastanów się, jaki efekt zamierzasz osiągnąć drzemką, i wybierz ten jej rodzaj, który akurat jest Ci potrzebny. Śpij dobrze!