Regeneracja po treningu

arrow--right Wróć

Osiągnięcie wyznaczonego sobie celu treningowego jest na wyciągnięcie ręki, Twój plan treningowy został przygotowany w najdrobniejszych szczegółach – wypracujesz wymarzone efekty, jeśli go zrealizujesz. Pamiętaj przy tym, że właściwa regeneracja po treningu podnosi efektywność ćwiczeń.

Jeśli myślisz, że regeneracja po treningu to słodkie lenistwo pomiędzy treningami, to w gruncie rzeczy… masz rację. W czasie ćwiczeń dochodzi do licznych uszkodzeń tkanki mięśniowej, która do następnego wysiłku musi zostać odbudowana, byś nie tylko utrzymał, ale i podnosił swoją efektowność na treningach. Jakość regeneracji, jej szybkość i skuteczność, wpływa na jakość twoich treningów. Na regenerację po treningu składa się kilka elementów – z pewnością większość Ci się spodoba.

 

Daj sobie czas

 

Przede wszystkim wykonuj treningi w kilkudniowych odstępach, które pozwolą na pełną odbudowę uszkodzonej tkanki mięśniowej. Nie oznacza to jednak, że powinieneś w tym czasie leżeć do góry brzuchem. Przejażdżka na rowerze czy poranny jogging poprawią krążenie, a tym samym pobudzą organizm do produkcji enzymów oraz hormonów regeneracyjnych. Chodzi o to, by rozłożyć treningi siłowe i wytrzymałościowe równomiernie w ciągu tygodnia.

bilczynski_top_02

Zapewnij sobie budulec

 

Okazuje się, że ważniejsze jest to, co zjesz po treningu, a nie to, co zjadłeś przed ćwiczeniami. Odpowiednia dieta przyspiesza regenerację po treningu, ponieważ zapewnia mięśniom budulec konieczny do usunięcia uszkodzeń, a całemu organizmowi energię. Najpierw jednak poczekaj – w ciągu pierwszej godziny po treningu zadbaj o nawodnienie – wypij przynajmniej pół litra wody bogatej w minerały. Dopiero potem dopadnie cię głód. Podstawowym budulcem organizmu są aminokwasy, najłatwiej dostarczyć ich z mięsa. Żeby zregenerować mięśnie i obniżyć poziom kortyzolu, który wytwarza się podczas ćwiczeń, powinieneś tuż po treningu spożywać dużo pokarmów zasadotwórczych, na przykład: zielonych warzyw oraz przeciwutleniaczy, zawartych w owocach leśnych. Do tego zadbaj, by w Twoich posiłkach między treningami nie zabrakło: witamin, błonnika, egzogennych kwasów tłuszczowych i zdrowych bakterii.

 

Nocna regeneracja po treningu

 

Jakość snu jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o odbudowę organizmu oraz przygotowanie go na kolejny wysiłek. To dzięki nocnemu wypoczynkowi organizm podnosi produkcję hormonów odpowiadających za przebudowę tkanki mięśniowej i to właśnie sen wpływa na ilość glukozy transportowanej do mózgu i mięśni. Postaraj się przesypiać przynajmniej siedem godzin w nocy, a poczujesz efekty regeneracji.

 

 

Sports and training

Regeneracja po treningu kluczem do sukcesu

 

Oprócz odpoczynku, diety i zadbania o jakość snu warto do regeneracji po treningu włączyć także cool down, nawadnianie organizmu i masaż regeneracyjny z zastosowaniem maści rozgrzewających i chłodzących. Wypróbuj markę Refitner. To elementy, które podniosą Twoją skuteczność na treningach, przyspieszą pożądane przez Ciebie efekty ćwiczeń, ale także wpłyną na poprawę Twojego samopoczucia na co dzień. Nie wierzysz? Spróbuj zastosować tych kilka rad, a sam zauważysz efekty. Właściwa regeneracja stanie się nieodłącznym elementem Twojego planu treningowego.