Żel dla sportowców

arrow--right Wróć

 

Kontuzje i bóle to nieodłączny element życia sportowca, a nawet osoby uprawiającej sport amatorsko. Maści i żele dla sportowców nie tylko pomagają pozbyć się tych dolegliwości, ale także zmniejszają szanse na ich wystąpienie oraz wpływają na potreningową regenerację mięśni.

Maści dla sportowców z uwagi na swoje właściwości i wskazania do stosowania dzielą się na rozgrzewające i chłodzące. Które z nich powinieneś wybrać? Prawdopodobnie przydadzą Ci się obydwa typy, ale w różnych przypadkach.

 

rozgrzewający Żel dla sportowców 

 

Podniesienie ciepłoty mięśni potrzebne jest sportowcom w dwóch przypadkach – w celu rozgrzania mięśni i stawów przed treningiem oraz do regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. W obu tych sytuacjach zaleca się stosowanie rozgrzewającej maści dla sportowców. Jej działanie opiera się na polepszeniu ukrwienia organizmu, co z kolei zostaje osiągnięte dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do miejscowego rozgrzania mięśni, które działa na nas rozluźniająco, ale też przeciwbólowo. Maść rozgrzewająca pozwoli Ci nie rezygnować z treningów, gdy dokucza Ci niewielki ból – pamiętaj, że w przypadku długotrwałego bólu lub o dużym nasileniu należy udać się do lekarza.

żel rozgrzewający Refitner doskonale sprawdzi się przed wysiłkiem, ponieważ dodaje energii oraz pobudza mięśnie do pracy, a także po treningu, gdyż działa regenerująco. Został skomponowany z naturalnych składników, dzięki czemu jest bezpieczny i nie wywołuje alergii na narażonej na obtarcia w czasie treningu skórze. Spróbuj żelu Refitner Strong, jeśli pojawił się dokuczliwy ból. Jego szybki i intensywny efekt rozgrzewający pozwoli Ci szybko wrócić do gry!

 

bilczynski_top_05

Maść chłodząca

 

Chłodzące żele i maści dla sportowców stosuje się w celu orzeźwienia, rozluźnienia i odprężenia zmęczonych mięśni, czyli po zakończonym treningu. Sprawdzą się także przy masażu regeneracyjnym i relaksacyjnym podczas fazy odpoczynku po wysiłku fizycznym. Stosuje się je także w razie urazów, którym towarzyszą obrzęki oraz stany zapalne wraz z podniesioną ciepłotą mięśni. Dotyczy to stłuczeń, skręceń czy zwichnięć – w takim przypadku należy się oczywiście wybrać do specjalisty (ortopedy i fizjoterapeuty), lecz maść chłodząca pozwoli złagodzić ból oraz zmniejszyć opuchliznę. Należy ją wówczas delikatnie wmasowywać w skórę kilka razy dziennie.

Eukaliptus zawarty w chłodzącym żelu dla sportowców Refitner rozluźnia zmęczone po treningu partie mięśniowe, co wpływa na przyspieszenie tempa ich regeneracji. Maści chłodzące podnoszą ponadto jakość wypoczynku międzytreningowego. Na taki efekt wpływają między innymi mięta pieprzowa i mentol, które dodatkowo przynoszą uczucie ulgi zmęczonemu organizmowi.

zabiegi_fizjoterapeutyczne_02

Masaż regeneracyjny a Maść dla sportowców

 

Połączenie stosowania maści rozgrzewających i chłodzących z masażem sportowym wpływa na lepsze wchłanianie przez skórę substancji zawartych w maściach dla sportowców oraz przyspiesza ich działanie na zmęczone mięśnie. Jak wiadomo, masaż wywołuje lepsze miejscowe ukrwienie i to właśnie dzięki temu mentol, eukaliptus czy kasztanowiec szybciej trafiają do źródła bólu. By stało się to jeszcze sprawniej, najpierw potrzyj obolałe miejsce i dopiero wtedy wmasuj żel dla sportowców (ale tylko w przypadkach, kiedy nie pojawiła się opuchlizna lub uszkodzenie skóry).

Żele dla sportowców wpływają na odprężenie organizmu, działają przeciwbólowo, a w połączeniu z masażem znacznie przyspieszają regenerację po treningu. Maść rozgrzewającą stosuj w celu podniesienia ciepłoty mięśni i stawów przy rozgrzewce oraz by zrelaksować się po treningu. Maść chłodzącą wybierz, kiedy pragniesz się orzeźwić po ćwiczeniach lub gdy pojawi się ból czy obrzęk.

Podobne artykuły

Dowiedz się więcej